×

Bilgilendirme!

Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşan bir cerrahi işlemdir.
 
Hangi amaçlarla estetik burun ameliyatı yapılır?
Rinoplasti üç amaçla yapılmaktadır:
1-Burun fonksiyonunun/nefesin düzeltilmesi
2-Estetik kaygının giderilmesi
3-Fonksiyonun düzeltilmesi + estetik kaygının giderilmesi
 
Rinoplasti gerektiren vakalarda en sık görülen sebepler nelerdir?
1-Travma
2-Genetik/ırsi yapıya bağlı gelişim anomalileri
 
Burnumuz, nefes alma, koku vb gibi fonksiyonları da dahil olmak üzere dört boyutlu bir anatomik ve fizyolojik yapıya sahiptir. 
 
Burnumuz yüzümüzün ortasında ve en önde yer alır. Bu nedenle de yüzümüzün en çok dikkat çeken organıdır. “Aslında her yüz güzeldir. Rinoplastilerde önemli olan yüzde var olan güzelliği ortaya çıkarabilmektir.”
 
Ayrıca, asıl nefes alma organımız ağız değil, burun olup şayet bu fonksiyon da kaybolmuşsa onu geri kazanmak gerekir. Burnun dış anatomik yapısı kadar iç fonksiyonel yapısı hakkında da kapsamlı bilgi sahibi olmak ve cerrahi tecrübe iyi bir rinoplasti için kaçınılmazdır.
 
Rinoplasti ameliyatı öncesi doktor-hasta görüşmesinin önemi nedir?
 
Ameliyat öncesi iyi bir burun muayenesi önemlidir. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısının varlığının bilinmesi hastaya ameliyatta maksimum fayda açısından gereklidir. Burun şekil sorunlarının doktora anlatılması ve cerrahla karşılıklı olarak beklentilerin neler olduğu ve bu beklentilerin gerçekçi olarak karşılanıp karşılanamayacağı konuşulur. 
 
Ameliyat öncesinde yalnızca burnun kendisi dikkate alınmaz. Burnun tüm yüz ile birlikte değerlendirilmesi yüze uygun burun için gereklidir. Bunun için farklı profillerden fotoğraf çekimleri yapılır. Çekilen bu fotoğraflar üzerinden burnun yüzdeki oranları ve yüze uyumu dikkate alınarak yeni bir burun taslağı oluşturulur. Yeni görünümlü burun taslağı, ameliyatta cerraha rehberlik eder. Hasta, ameliyat sonrasında büyük oranda bu yeni görünüme ulaşılabilir.
 
Dolayısıyla, yüze uygun ve fonksiyonel bir burun hedeflenmiş olur. Ancak, bu cerrahi işlem şüphesiz mevcut burunla yapılacaktır. Cildin kalınlığı veya çok ince oluşu, kıkırdakların inceliği ve şekli/esnekliği, evvelce burun ameliyatı geçirip geçirmediği ameliyat başarısı açısından önemlidir. Ayrıca, ameliyat öncesi burnun iç fonksiyonunun kaydı için de kısa bir video çekimi yapılır. Fonksiyon bozukluğu oluşturan durumlar varsa buruna fonksiyonel düzeltme işlemi için bu kayıt dikkate alınır. Burun deliklerinin çok dikkat çekmediği ve ameliyat olduğunun çok fazla belli olmadığı ve tüm yüze uyumlu bir buruna ulaşabilmek önemlidir.
 
Rinoplasti ameliyat süresi ne kadardır?
 
Ameliyat genellikle 1.5-2.5 saat kadar sürmektedir.
 
Rinoplastide ameliyat sonrası dönemde neler yapılır ve nasıl geçer?
 
Ameliyat sonrası görülen morluk ve şişlik günümüzde daha az olmaktadır. Ağrı daha az olmaktadır. 48 saat boyunca aralıklı buz tatbiki yapılır. 6 gün sonra burun sırt alçısı, bantlar ve dikişler ile uygunsa burun içindeki borulu silikon tampon alınır. Gerekirse burun içi tampon bir hafta daha yerinde bırakılır. Bu arada antibiyotikli, ağrı kesicili, hapşıra giderici ve merhemli tedaviye devam edilir. Burun alçısı ve bantlar alınıncaya kadar banyo yapılmamalı, 3 hafta süresince dar boyunlu giysiler giyilmemeli ve buruna sert dokunulmamalıdır. 2 hafta içinde morluk ve şişlikler geçer. Üç ay boyunca dışarı her çıkışta güneş kremi kullanılmalı, bantlar alındıktan sonra da üç ay süre ile masaj yapılmalıdır. 5 günden sonra dört ay boyunca gözlük yerine lens kullanılmalıdır. Bantlar alındıktan sonra makyaj yapılabilir. Ameliyatta burun içine kullanılan borulu silikon tamponlar sert olmayıp burunda tampon varken bile nefes almayı sağlar. Ayrıca, hastanın belirgin bir tampon baskısı ve rahatsızlığı olmadan ameliyat sonrası dönemi rahat geçirmesini sağlar.